Lokalita holešovického nábřeží, které je orámováno z jedné strany řekou a z druhé vlakovým nádražím a stanicí metra, si o revitalizaci říká už několik let. Prostor, který sloužil coby výrobna betonových prefabrikátů, donedávna chátral. V roce 2017 jej odkoupila společnost Skanska, která se zde rozhodla vybudovat jeden ze svých největších kancelářských developerských projektů u nás.

K návrhu nové čtvrti přizvala tým architektů z kanceláře DAM architekti. „Naší vizí bylo využít potenciál a genius loci, které v sobě pražské Holešovice skrývají, a nabídnout lidem multifunkční místo, které pokryje všechny požadavky, které během dne máme. V rámci prostoru Port7 je proto počítáno nejen s množstvím kanceláří, ale i s obchody, školou či prostorem pro relax a odpočinek v podobě wellness centra a dostatku zelených ploch,“ uvedl Jiří Havrda, jeden z partnerů kanceláře DAM architekti a autor návrhu.

O to, že by o nově vzniklé kancelářské prostory nebyl zájem, obavu nemá. Stejný názor zastává i developer. „Holešovice jsou na velmi dobré cestě k tomu být stejně populární, jako je dnes Karlín. Vidíme, že poptávky firem již nyní zahrnují mezi preferovanými lokalitami i Prahu 7,“ uvedla Jana Prokopová, manažerka pronájmů v komerčním developmentu společnosti Skanska.

Bezpečnost i odkaz k historii místa

Nově vznikající prostory navíc reflektují zkušenosti s pandemií a nabízí vhodná řešení. V celém areálu bude možné se pohybovat bezkontaktně, počítá se se specifickým rozložením kanceláří a v neposlední řadě také s pravidelnou dezinfekcí povrchů. Kancelář DAM architekti v návrhu pracuje s principy vzdušných moderních budov s fasádami z větší části prosklenými od podlahy až ke stropu.

Port7

Port7 | Zdroj: X Tend London & DAM architekti

Tým v čele s Jiřím Havrdou navíc do návrhu zapracoval i prvky připomínající historii místa. Jde například o zábradlí hlavních schodišť, které bylo inspirováno tvarem ocelových vazníků z původních hal nebo také použití vlnitých plechů (velmi častých v původním průmyslovém komplexu) na částech fasád nových objektů i v interiéru.

Fonty písmen a číslic označující jednotlivá podlaží, jakož i návazné části informačního systému celého areálu, vycházejí z grafiky původních natíraných označení prostorů výrobních hal. Podobně byly označovány i průmyslové kontejnery lodní dopravy, která historicky zásobovala materiálem výrobnu Wolf Prefa z Vltavy.

Port7

Port7 | Zdroj: X Tend London & DAM architekti

Prolnutí současnosti a historie bude k vidění i na hlavní budově, kde bude využit motiv vlakového kolejiště, podtrhující horizontalitu nižší části novostavby, přenesený na fasády formou vodorovných plechových prvků. Tyto „kolejnice“ budou vidět zejména při pohledu z nástupišť Holešovického nádraží.

Prostupná čtvrť a přístup k Vltavě

Se stavbou projektu Port7, který svým názvem odkazuje na městskou část, ale i na počet věží, které v novém areálu vzniknou, začala developerská společnost Skanska, a. s., začátkem tohoto roku. Během následujících dvou let vznikne v rámci komplexu celkem 35 000 m² kancelářských a maloobchodních ploch.