V Praze otevřelo již 57 poboček, které nabízejí flexibilní pracovní prostory, označované také jako coworkingová centra (jedná se přitom o jeden ze tří typů flexibilních pracovních prostor). Provozuje je celkem 37 poskytovatelů. Nejvíce poboček najdeme na Praze 1. Za fixní pracovní místo průměrně zaplatíme 4 800 korun měsíčně (bez DPH). Trend flexibilních prostor, který stále více ovlivňuje pražský kancelářský trh, potvrdila ve svém výzkumu realitní poradenská společnost JLL. Jedná se o první výzkum na toto téma v České republice.

“V současnosti vnímáme velký potenciál pro růst těchto flexibilních pracovních ploch v Praze. Předpokládáme také vzestup významu tohoto trendu i ve větších regionálních městech, nicméně až vývoj v Praze naplno ukáže, kam se tento trend bude ubírat. V tuto chvíli je těžké predikovat vývoj v delším časovém horizontu,” uvedl Martin Stričko, senior analytik JLL.

Kromě nejpopulárnější Prahy 1, kde je v současnosti v provozu 19 coworkingových center, je uživatelsky lákavá také Praha 5, 7 a 8. Pro ty, kdo flexibilní kanceláře využívají, je důležitá především jejich snadná dostupnost veřejnou dopravou nebo autem, ale také dostatek služeb v okolí (fitness, restaurace a kavárny). I proto jsou jmenované městské části nejoblíbenější. Právě lokalita je totiž pro fungování těchto konceptů klíčový faktor. Za jedno pracovní místo zájemce zaplatí průměrně 4 800 korun za měsíc bez DPH.

Korporace tvoří velkou část poptávky

Podle JLL je hnacím motorem tohoto trendu celkový vývoj našeho životního stylu a způsobu práce. Přispívá tomu i technologický vývoj umožňující pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Jak ukazuje celoevropský průzkum JLL, nejedná se ale pouze o poptávku ze strany lidí na volné noze, jak by se mohlo na první pohled zdát. V západní Evropě přichází největší zájem ze strany korporací, které tento způsob poskytování pracovních míst pro své zaměstnance využívají v případě potřeby expanze, kterou jejich stávající kanceláře nedokáží pokrýt. Korporace současně flexcentra vnímají jako podnětné prostředí, které může do jejich pracovní atmosféry přinést nové nápady a může sloužit i k navazování kontaktů. Podobný vývoj lze očekávat i v České republice. Již dnes dle našich informací tyto prostory v Praze využívají společnosti jako WMC, Škoda, Honeywell nebo Ernst & Young.

NEW WORK offices - Praha

 

Že se nejedná pouze o dočasný trend na trhu, potvrzuje také fakt, že do Prahy přicházejí, nebo se zde chystají otevřít, stále noví provozovatelé jako WeWork, HubHub, Spaces nebo New Work Offices. V roce 2019 očekává JLL růst nabídky flexibilních kanceláří v Praze ve srovnání s předcházejícím rokem o 67 %.

“Oproti západní Evropě je vývoj tohoto odvětví na českém trhu stále v začátcích. V roce 2018 představoval podíl flexibilních prostor na pražském kancelářském trhu přibližně 1 %, v Amsterdamu to bylo téměř 7 %, což je nejvíce v rámci EU,“ dodal Martin Stričko.

Zdroj/foto: www.retrend.cz, Jones Lang LaSalle s.r.o./Titulní foto HubHub Na Příkopě