Market Report vzniká na základě analýz vycházejících z dat o prodejních a nájemních transakcích, která jsou generována aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ve spojení s údaji o prodeji nemovitostí získanými z katastru nemovitostí, které svými parametry zapadají do portfolia Svoboda & Williams, vzniká ucelený přehled aktuálních prodejních a nájemních cen na pražském prémiovém rezidenčním trhu. Cenová analýza je doplněna mimo jiné shrnutím poptávky a nabídky nemovitostí v tomto segmentu trhu a komentáři ze strany makléřů Svoboda & Williams. Součástí Market Reportu je i rubrika Focus, jež se zaměřuje na různorodá témata související s děním na pražském trhu nemovitostí – tentokrát byl dán prostor Nuslím, čtvrti, která v současné době prochází mnohými proměnami.

V segmentu prémiových rezidenčních nemovitostí Svoboda & Williams v prvním pololetí roku 2019 zaznamenala v rámci prodeje a pronájmu následující trendy:

Prodej

poptávka spíše stagnuje a vrací se na úroveň před vypuknutím nákupní euforie v roce 2017 úroveň průměrné dosažené ceny prémiových bytů zůstává víceméně na úrovni roku 2018 dlouhodobé povolování, nedostatečné stavební kapacity a rostoucí ceny stavebních prací stále oslabují bytovou výstavbu téměř polovinu sledovaných projektů tvoří rekonstrukce starších činžovních domů

Pronájem

poptávka je stále silná dosažené nájemné prémiových bytů mírně rostlo, meziročně o 3,8 % v Praze dosahují výnosy z pronájmů 2–3 %, v Brně a regionech jsou vyšší čeští nájemci čím dál tím více směřují do vyšších cenových segmentů a pomalu „dohánějí“ cizince počet projektů nájemního bydlení se zvýšil jen nepatrně

Podrobná analýza prodejních a nájemních cen na pražském trhu prémiových rezidenčních nemovitostí je nedílnou součástí Market Reportu. Vychází pouze z dat postavených na realizovaných, nikoliv nabídkových cenách. Svoboda & Williams pro tento účel vytvořila ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE.

Svoboda & Williams Market Report | H1 2019 ke stažení (pdf)

Zdroj/foto: www.retrend.cz / Svoboda & Williams s.r.o.