Ekologické hospodaření s energiemi

Moderní budovy nejen kancelářského typu musí v prvé řadě úsporně hospodařit s energiemi, minimalizovat tepelné ztráty a věnovat péči zateplení i řešení oken. Aby nedocházelo ke zbytečným energetickým ztrátám okny, existují již dnes chytrá čidla, která v případě otevření oken zajišťují automatické vypnutí topení nebo chlazení. Na osluněných částech budov jsou pak instalovány automaticky ovládané žaluzie, které se přizpůsobují stavu venkovního prostředí.

Dalším žhavým tématem ekologického hospodaření budov je recyklace odpadní „šedé“ vody. Jedná se o využití vody ze sprch a umyvadel například na splachování nebo úklid. Pitná voda pak není zbytečně používána tam, kde nemusí.

Robotizace

Robotizace některých činností v kancelářských a administrativních budovách je dalším aktuálním trendem. Například koncept Online recepce nabízí robotizaci práce recepčních a pomáhá udržet základní chod kanceláře či celé budovy s minimalizací lidského faktoru. Toto již nyní plně funkční řešení umožňuje firmám za pomoci nejmodernější techniky vyrovnat se s nedostatkem fyzických pracovníků na recepci a zároveň urychluje i zjednodušuje celý provoz.

„Online recepce si snadno poradí s každodenními činnostmi recepce a jejím běžným provozem. Přivítá návštěvy, poskytuje informace, vydává návštěvní karty i zapomenuté karty zaměstnancům, odbaví poslíčky i objedná taxi. Každý uživatel má přístup do návštěvního systému, kde může každou návštěvu jednoduše nahlásit předem a Online recepce ji pak odbaví ještě rychleji než lidská obsluha. Ne každou situaci je možné přesně předvídat, ty méně obvyklé činnosti tak spolehlivě odbaví operátor dohledového centra přes videotelefon,“ říká Jaroslav Čehovský ze společnosti SSI Group.

Bezpečnost

Spolu s tím, že chytrá řešení využívají množství zařízení napojených na internet, přichází riziko napadení takových systémů nežádoucími útočníky. „Zajištění bezpečnosti budov s ohledem na stále větší závislost na moderních technologiích musíme již dnes věnovat stejnou pozornost jako péči o fyzické bezpečí zaměstnanců a návštěvníků budov. Pokud se o ni totiž nestaráte dlouhodobě a systematicky, pak má vaše budova zcela jistě achillovu patu,“ uvádí Jaroslav Čehovský z SSI Group.

Počet chytrých „věcí“ na síti přitom rychle roste – podle dat poradenské společnosti Gartner z 8,4 miliardy v roce 2017 na 20 miliard v roce 2020. „S pokračujícím rozvojem IoT je každá firma méně odolná proti virtuálním rizikům. Digitální kontakt mezi dodavateli, partnery a zákazníky přináší řadu nových kybernetických hrozeb,“ vysvětluje Jan Všetička z firmy Canon CZ.

Zeleň a přirozené světlo

Důležitou otázkou je také zajištění vhodného klimatu a zdravých pracovních podmínek v kancelářských budovách. Funkčním řešením je vytváření zelených střech a fasád, živá zelená plocha totiž absorbuje mnohem méně slunečních paprsků než klasické střešní a fasádní materiály. Odpařování vody ze zelených ploch navíc odebírá teplo, a tím okolí ochlazuje. Tato řešení dokáží snížit teplotu v budově o více než 8 °C.

Ke zdravému pracovnímu prostředí patří také dostatečný přísun přirozeného slunečního světla, což může někdy být problém tam, kde nejsou okna. Ale i pro místa zcela nebo téměř bez oken existuje elegantní řešení – světlovod. „Princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, do které potřebujeme přirozené světlo přivést,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Zdroj/foto: www.retrend.cz / ASPEN.PR s.r.o./Titulní ilustrativní foto (www.pexels)