Dle třetího vydání Mapy kancelářských prostor u stanice metra (Prague Office Metro Map) globální poradenské společností Colliers International podíl pražských kanceláří v této docházkové vzdálenosti dosáhl 77 %.

Od čtvrtého kvartálu roku 2017 do prvního čtvrtletí roku 2019 se plocha moderních kanceláří rozšířila z 3,34 milionu metrů čtverečních na 3,51 milionu metrů čtverečních. Téměř 90 % nové výstavby bylo dokončeno s tím, že vyhovovalo zmiňovanému 10minutovému docházkovému kritériu. Toto procento se pak bude s postupným zlepšováním pěšího přístupu k novým kancelářským budovám ještě navyšovat.

Rozšiřující se pražské metro je klíčovým prvkem rozsáhlé sítě integrované městské hromadné dopravy.Colliers zaznamenala některé zásadní údaje o kancelářích se zaměřením na jejich objem, nájem a obsazenost v závislosti na pěší vzdálenosti od stanic metra. Mapa tak mimo jiné ukazuje, že:

v současné době je ve výstavbě 337 000 metrů čtverečních, z nichž se 320 000 – tedy 95 % – nachází ve vzdálenosti deseti minut od stanice metra; za posledních šest čtvrtletí klesla neobsazená plocha kanceláří z 250 000 metrů čtverečních na 153 000 metrů čtverečních, u kanceláří v 10minutové vzdálenosti od zastávky metra ze 185 000 metrů čtverečních na 119 000 metrů čtverečních; 3 stanice metra mají v docházkové vzdálenosti více než 200 000 metrů čtverečních kancelářských prostor, a to zastávky Pankrác, Náměstí Republiky a Křižíkova; největší plocha kancelářské výstavby je koncentrována okolo stanice metra Radlická, jde zhruba o 42 000 metrů čtverečních.

 „Městské části Karlín, Radlice a Nové Butovice jsou centry s největším objemem kanceláří v 10minutové docházkové vzdálenosti od stanic linky metra B. Do budoucna bude intenzivnější výstavba kanceláří také v okolí stanic Vysočanská a Kolbenova. Posílí se tak pozice linky B jako ‚kancelářské’, a to vzhledem k dostupnosti pozemků vhodných k výstavbě v blízkosti její trasy,” řekl Ondřej Vlk, vedoucí výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku.

Zdroj/foto:www.retrend.cz / BEST Mediální společnost, s.r.o.