Aktuálně je zájem o sdílené prostory natolik vysoký, že vedení Spaces umožňuje přizpůsobovat nabídku podle převažujícího byznysu v jednotlivých městských částech. A přemýšlet o další expanzi. „Poptávky máme hlavně od velkých, zpravidla mezinárodních společností. Je pro ně atraktivní kombinace vlastních kanceláří a sdílených prostor. Variabilitu spojenou s programem a servisem oceňují zaměstnanci. Managementu zase vyhovuje fakt, že platí jen za využité metry a hodiny,“ říká Karel Pelán, Country Manager Spaces pro Českou republiku a Slovensko, který označuje vlnu zájmu o coworkingy a flexibilní pracovní systém za „enormní“.

Aktuálně lze na trhu práce v Česku stěží najít větší firmu, která by aspoň částečně nevyužívala coworkingové prostory. Pokud se tak neděje na denní úrovni, míří do co-worků za přednáškami nebo vzdělávacími kurzy. Velmi časté ale je, že se ve sdílených prostorech odehrávají i interní porady nebo zde najdou zázemí zahraniční členové společnosti. Případně se zde na několik měsíců „zamkne“ tým vyčleněný na speciální projekt. Alespoň na to ukazuje dosavadní praxe Spaces, v rámci které tvoří freelanceři nebo start-upové projekty spíše nižší procento.

Karel Pelán rovněž rozptyluje vžitou představu, podle které velké korporace své zaměstnance „usazují“ mezi další zákazníky coworkingů, aby těžili z tvůrčí a přátelské atmosféry. „Sdílené prostory, knihovny, kavárny nebo relaxační zákoutí jsou samozřejmě chtěným a příjemným bonusem. Ale základem vycházejícím vstříc požadavkům na efektivitu, tedy i efektivitu práce, jsou vlastní kanceláře. Ty proto tvoří základ i Spaces,“ vysvětluje Karel Pelán, který má také četné zkušenosti i díky provozu 14 center servisovaných kanceláří Regus v Praze, v Brně a Ostravě.

Spaces – JFK

I s ohledem na převahu mezinárodních korporací mezi zájemci kladou Spaces značný důraz na špičkové technologické zázemí, maximálně příznivé řešení interiérů, příjemný design nebo vícejazyčné služby. Podle té které městské části Prahy bude v provozu zohledněno lokální specifikum. Hlavně s ohledem na zaměření klientů. „Konkrétně to znamená, že v budově Smíchoff na Praze 5 a Nile House v Karlíně jsme více připraveni na konkrétní potřeby hlavně ICT firem. Zatímco v Albatrosu a v Park View Praze 4 převládá poptávka poradenských, finančních nebo obchodních společností,“ doplňuje Karel Pelán.

Přítomnost coworkingového centra navíc velmi pozitivně vnímají také developeři, investoři nebo realitní brokeři. Do prostor typu Spaces mohou umístit část kapacit jiného nájemce z budovy. Vedení Spaces vyhoví každému typu poptávky, i kdyby šlo o kombinaci několika pražských čtvrtí nebo světových metropolí. A i takové požadavky, hlavně firem z oblasti výroby nebo logistiky, se objevují…

Ve Spaces si lze variabilně pronajmout stůl, kancelář nebo celé patro. Zájemci mají k dispozici také roční členství, která nejsou fixována na konkrétní místo nebo budovu. V obou případech je garantován přístup 24/7. Klienty je velmi kvitovaná skutečnost, že síť center Spaces lze využívat jako svou vlastní, ať se nacházejí kdekoliv ve světě.

Zdroj/foto: www.retrend.cz / Community s.r.o.