Během druhého čtvrtletí proběhly dvě větší transakce přesahující 100 milionů eur. Patří mezi ně koupě budovy Main Point Pankrác společností DTZ Investors pro Hana Financial Investors (spravovaný společností MINT) za 130 milionů eur a prodej budovy Rustonka R1-R3, kterou koupily společnosti Hana Financial Group a Hana Alternative Asset Management (spravovaný společností WhiteStar) za 136 milionů eur. Obě tyto transakce jsou potvrzením pokračujícího přílivu jihokorejských investic. Podíl jihokorejských investic na českém trhu je v současné době 27 %. Jde o druhou největší skupinu investorů.

Mint Investments – Main Point Pankrác

Dění na trhu dominovali čeští investoři s podílem 34 % na všech transakcích. Následováni byli právě jihokorejskými investory. Němečtí investoři s 6% podílem skončili třetí. Kanadští a norští investoři se s 4% podílem podělili o čtvrté místo. Roste poptávka lokálních investičních fondů, jež shromažďují kapitál jak od kvalifikovaných investorů, tak od těch drobných. Tyto fondy mají značné množství kapitálu, který v současné době alokují. Vzhledem k nedostatku pro ně vhodných investic ale někteří investoři hledají možnosti za hranicemi. Očekáváme zintenzivnění tohoto trendu.

„Vzhledem k pokračující poptávce jihokorejských a dalších majoritních investorů, již se snaží vložit svůj kapitál do českých nemovitostí, můžeme očekávat další menší kompresi výnosů, především v kancelářském odvětví,“ říká Ondřej Vlk, vedoucí výzkumného oddělení Colliers International.

Trh kancelářských nemovitostí dosáhl celkové plochy 3,51 milionů metrů čtverečních, díky přírůstku 58 800 metrů čtverečních za druhé čtvrtletí roku 2019. K novým dokončeným prostorům se zařadilo pět nemovitostí: nové sídlo ČSOB (30 000 metrů čtverečních) na Praze 5, Praga Studios (10 600 metrů čtverečních) na Praze 8, Mayhouse (7 300 metrů čtverečních) na Praze 4, Palác Ara (2 600 metrů čtverečních) a Na Poříčí 5 (1 300 metrů čtverečních) na Praze 1.

CPI PROPERTY GROUP – MAYHOUSE

V druhém čtvrtletí dosáhl hrubý objem pronájmů kancelářských prostor 100 600 metrů čtverečních, kumulativně dosáhl za první pololetí 211 000 metrů čtverečních, jde tedy o 6% pokles oproti stejnému období v roce 2018. Kumulativní čistý objem pronájmů činil 136 100 metrů čtverečních, meziročně se jedná o 11% pokles.  

Na trhu průmyslových nemovitostí bylo za druhé čtvrtletí roku 2019 dokončeno 153 000 metrů čtverečních průmyslových prostor. Celková plocha průmyslových nemovitostí v České republice přesáhla 8 milionů metrů čtverečních. To meziročně přispělo k nárůstu neobsazenosti o 75 bazických bodů na současných 4,4 %, resp. 356 000 metrů čtverečních ihned dostupných prostor ke konci H1 2019. Hrubý nárůst pronájmů dosáhl ve druhém čtvrtletí 380 500 metrů čtverečních. Meziročně se jedná o růst o 21 % a mezikvartálně  o 2 %. 

Zdroj/foto: www.retrend.cz / BEST Mediální společnost, s.r.o./Titulní foto – White Star Real Estate – Rustonka