V hlavní roli flexibilita

S tím, jak se vyvíjejí technologie a firmy čím dál častěji přecházejí na nové modely práce, odráží se tyto trendy v požadavcích na pracovní prostory. Nejen freelanceři a začínající podnikatelé, ale i velké firmy čím dál častěji využívají pro své zaměstnance co-workingových míst. Tedy kancelářských prostor vybavených veškerou potřebnou technikou a konektivitou, která sdílí více subjektů a dělí se o náklady na jejich provoz.

AH – realizace kancelářských prostor IT firmy Showmax

Jiným využívaným modelem, při kterém dochází ke sdílení pracovního prostoru mezi více zaměstnanců, je pravidelné střídání home office s prací ve společné kanceláři. Podle Andrey Hylmarové není ani výjimkou, že společnosti chtějí být schopné pružně reagovat na aktuální vývoj situace na trhu a přizpůsobovat si kanceláře různému počtu zaměstnanců. Pracovní prostory by tomu měly odpovídat a být co nejvíce variabilní.

Ujasněte si, pro koho kancelář bude

Při výběru vybavení je nutné přemýšlet také nad typem práce, který bude zaměstnanec vykonávat. Jiné požadavky má obchodní zástupce, co tráví čas převážně na schůzkách s klienty a jiné IT specialista, který bude většinu pracovní doby sedět před dvěma a více monitory. Právě pro programátory a další IT profese jsou v současné době velmi populární polohovací stoly. Za naprostou nezbytnost považuje designérka kvalitní ergonomické židle. “Mnohokrát jsem zažila situaci, kdy si IT zaměstnanec pořídil do domácí pracovny stejnou židli, jakou mu v práci dopřál štědrý zaměstnavatel,” říká Hylmarová.

Nebojte se říct, co přesně chcete

Pokud patříte k firmám, které se pyšní unikátní firemní kulturou, nezapomeňte ve stejném duchu zařídit i interiér pracovních prostor. Vytvoříte tak prostředí, ve kterém se vaši zaměstnanci budou cítit dobře i během nevyžádaných přesčasů. Vaši obchodní partneři zase nebudou na pochybách, o čem vaše firma vlastně je. Uprostřed kanceláří tak mohou vzniknout relax zóny pro neformální rychlé schůzky, ale i výhradně pro odreagování a zábavu.

AH – realizace kancelářských prostor IT firmy Showmax

A jak připomíná Hylmarová, zdaleka to nekončí jen u firemního loga a barev. Tvrdíte-li o svojí firmě, že ctíte hravost a kreativitu, měl by tomu odpovídat i interiér vašich kanceláří. S takovým zadáním se podle designérky pracuje mnohem lépe, než s obecně definovanou žádostí o “moderní zasedačku”.

Přemýšlejte i nad základním vybavením

Pozornost byste měli věnovat také kuchyňskému koutu a jídelnímu prostoru. Tyto části se nezřídka mohou stát místem neformální schůzky. Vezměte si například, kolik záležitostí se podařilo úspěšně vyřešit u kávovaru. Vybavte je proto kvalitními spotřebiči uzpůsobenými na vyšší zátěž a nezapomeňte tyto části od kanceláří oddělit např. skleněnou stěnou. Zabráníte tak hluku a nepříjemným pachům, které by zaměstnance při práci mohly rušit.

Při zařizování kanceláří byste měli myslet také na stínění oken. Klasickým žaluziím se ale vyhněte obloukem. “Zvolte raději moderní textilní materiály s odpovídajícími parametry jako propustnost světla, tepla a akustické vlastnosti,” zní doporučení od Hylmarové.

AH – realizace kancelářských prostor IT firmy Showmax – telefonní budky

Moderní open space kanceláře mají důkladně vyřešenou akustiku. Samozřejmostí je volba vhodného materiálu na podlahu, ale pracuje se i s povrchy zdí, pro které se volí dřevěné, korkové nebo textilní obklady. Využívají se dělicí akustické prvky – např. svítidla nebo paravany, Někteří zaměstnavatelé instalují také tzv. akustické budky, ve kterých je možné vyřídit telefonický hovor, nebo uskutečnit rychlou schůzku.

V dnešní době mohou být moderní kanceláře jedním z faktorů, které vám pomohou získat v očích potenciálních zaměstnanců náskok před konkurencí. Pokud vás všeobecně téma trendů v pracovním prostředí zajímá, máte skvělou příležitost se o něm dozvědět více na konferenci Workspace Summit, která se uskuteční v Praze na konci listopadu.

Zdroj/foto: www.retrend.cz / nedori s. r. o.