Developer JRD se energeticky úsporným bytovým projektům věnuje již od svého vzniku a během 13 let spolu s dodavateli pracoval na vývoji a vylepšení materiálů a technologií pro pasivní domy. Jeho cílem je kromě výstavby vysoce kvalitních zdravých a úsporných bytů také posouvání hranic úsporného bydlení k nulovým až aktivním domům a šíření povědomí o prospěšnosti environmentálně šetrných staveb. V rámci této strategie zahájil spolupráci s dalšími nezávislými odborníky. K nim patří například Petr Vogel ze společnosti EkoWATT, který je rovněž jedním ze zakládajících členů České rady pro šetrné budovy. Ten posuzuje řešení vypracovaná pro jednotlivé projekty a navrhuje změny, které budou mít pozitivní dopad nejen na kvalitu bydlení v bytech od JRD, ale promítnou se tak do rozvoje udržitelné výstavby v České republice.

 

„Společnost JRD si zakládá na odpovědnosti ke klientům i životnímu prostředí. Lídrem trhu šetrného bydlení je díky zcela odlišnému přístupu k výstavbě bytových domů, což nejlépe dokládá fakt, že řada zaměstnanců včetně majitele Jana Řežába ve svých projektech i bydlí. Za dob první republiky byl takový přístup samozřejmostí, dnes jde na developerském trhu velkých společností a nadnárodních korporací spíše o výjimku. Protože je mi přístup JRD k šetrné výstavbě velmi blízký, jsem rád, že se mohu zapojit do jejího rychle se rozvíjejícího týmu a předávat své zkušenosti a podněty," říká Petr Vogel, který byl v rámci své konzultační činnosti u návrhu a realizace desítek projektů.

 

Výsledkem spolupráce bude stanovení environmentálně šetrných standardů JRD, které budou pro klienty nově popsány v tzv. zelené knize. Cílem firmy bylo vždy stavět co nejšetrnější budovy, které obyvatelům zaručují zdravé vnitřní prostředí, nízké provozní náklady a špičkové provedení. Proto již v minulosti začala spolupracovat s nezávislými inspektory nemovitostí ze společnosti Bytecheck, kteří kontrolují kvalitu bytů před jejich předáním novým majitelům. „Nyní spolupráci rozšiřujeme na odborníky přes šetrnou výstavbu, jejichž poradenství nám pomůže i v definování dlouhodobé strategie, která nám nadále zajistí pozici lídra na trhu energeticky úsporného bydlení. Důležitá je pro nás také celková společná podpora ekologického stavění, které využívá obnovitelné zdroje energie a je co nejšetrnější k životnímu prostředí. Takové domy jsou budoucností rezidenčního developmentu," uvádí Jan Řežáb, majitel JRD.

 

Společnost JRD s.r.o. byla založena v roce 2003. Jako první developer v České republice se zaměřila na výstavbu nízkoenergetických a pasivních bytových domů a v současné době je na tomto trhu lídrem. Díky růstu objemu zrealizovaných prodejů se v roce 2015 posunula do první desítky nejsilnějších rezidenčních developerů.

JRD zrealizovala již 15 developerských projektů. V současné době má v portfoliu pět projektů - Ecocity Malešice, Park Hloubětín, Vily Diamantica, Rezidenci Trilobit a Viladomy Semmering.