Podle statistik realitně-poradenské společnosti CBRE se od roku 2017 navýšil počet pronajatých metrů čtverečních v pražských administrativních budovách za účelem coworkingu o celých 150 % (z 25 000 m2na 65 000 m2). Podíl pronájmů coworkingových prostor na nových pronájmech kancelářských ploch vzrostl ze 2 % v roce 2017 na 10 % v polovině roku 2019.

A stále strmě stoupá: podle vývoje ve 1. pololetí 2019, kdy bylo pronajato přes 13 000 m2 za účelem coworkingu a další prostory jsou ve finálních fázích vyjednávání, lze očekávat, že podíl coworkingových kanceláří na celkovém objemu nově pronajatých administrativních ploch v letošním roce pokoří hranici 15 %. Praha se proto již nyní řadí s více než 30 centry mezi evropské coworkingové metropole.

Coworkingová centra vznikají v České republice od roku 2009. Daří se jim především ve větších městech, kde je využívá čím dál více nezávislých profesionálů. „Z našeho průzkumu vyplývají čtyři hlavní důvody, které firmy motivují k volbě coworkingu: zvládnutí krátkodobého navýšení poptávky (48 %), redukce nákladů (43 %), otestování alternativního pracovního prostoru (39 %) a snaha přilákat nové talenty (28 %). Právě poslední důvod nabývá na stále větší důležitosti s ohledem na přístup generace mileniálů k práci a dlouhodobě nízkou míru nezaměstnanosti. V průběhu posledních dvanácti měsíců vzrostl jeho význam o deset procentních bodů,“ říká Lenka Hrudíková, Coworking and Flexible Office Specialist společnosti CBRE.

A jakou motivaci pro coworking hledají samotní freelanceři? Mají své vlastní pracovní prostředí umožňující jim se soustředit, a přitom netrpí pocitem izolace jako při práci z domova. V neposlední řadě mohou navazovat zcela nové kontakty a dále tak rozvíjet svůj byznys.

Provozovatelé coworkingových center a flexibilních servisovaných kanceláří reagují na rostoucí počet nezávisle pracujících odborníků, kteří hledají inspiraci mimo klasickou kancelář, a trh je díky tomu na rekordním vzestupu. „Oblíbenost flexibilních kanceláří každým rokem stoupá. Tento trend potvrzuje i náš každoroční celosvětový průzkum Global Workspace Survey. Způsob, jakým pracujeme, se změnil. Průzkum uvádí, že více než polovina lidí dnes pracuje na dálku nejméně 2,5 dne v týdnu,“ uvádí Karel Pelán, Country Manager International Workplace Group (IWG), která provozuje síť flexi kanceláří Regus a Spaces, a dodává: „85 % respondentů v průzkumu uvedlo, že produktivita práce v jejich firmě vzrostla, když umožnili zaměstnancům pracovat flexibilně.”

Zajímavostí je, že pražský trh s coworkingovými centry a servisovanými kancelářemi je poměrně vyrovnaný a nemá pouze jednoho lídra. Z pohledu velikosti prostor, které si provozovatelé pronajímají a dále nabízejí svým členům, se na pomyslné špičce nacházejí hned tři společnosti. I ty ovšem od sebe dělí pouze jednotky procent: IWG má se Spaces 25% podíl na trhu a s Regus 17% podíl na trhu, New Work má 14 %. V těsném závěsu za nimi následují firmy Scott & Weber, WeWork, HubHub Czech Republic, BusinessLink, které drží podíl na trhu mezi 8 až 12 %.

Z pohledu největších nově uzavřených smluv z poslední doby zabodovala společnost WeWork, která si za účelem coworkingu pronajala 5 755 m2 v budově Drn v Praze 1, a také společnost IWG – Spaces, která si za posledních tři čtvrtě roku pronajala prostory v rozmezí 3 300 – 4 000 m2 napříč Prahou (konkrétně v budovách Parkview na Praze 4, Nile House na Praze 8, Albatros na Praze 1 a SmichOFF na Praze 5).

Zdroj/foto: www.retrend.cz / CBRE s.r.o./Titulní foto – Skanska Property Czech Republic, s.r.o. (Parkview)