Tuto etapu tvoří budova F, která díky geotermálním vrtům a tepelným čerpadlům ušetří až 70 procent nákladů na vytápění a chlazení. Dosáhne tak nejnižší úrovně provozních nákladů nových administrativních budov v České republice.

 

„Naše mimořádně úsporná budova je navržená tak, aby získala nejvyšší možný stupeň mezinárodní certifikace BREEAM OUTSTANDING,“ uvedl Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR.

Certifikace BREEAM provází projekt Futurama Business Park od jeho počátku. První certifikovanou kancelářskou budovou na území České republiky byl právě objekt A z první fáze výstavby. S postupujícím časem se certifikace vyvíjela a zpřísňovala požadavky z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí. Nejvyšší úroveň certifikace pro tuto budovu tedy představuje mnohem vyšší standard než před několika lety.

„Při návrhu budovy F a volbě použitých systémů a technologií byl hodnocen například i požadavek na snížení potřeby primárních energií a produkce emisí oxidu uhličitého a oxidů dusíku,“ vysvětlil Tomáš Velemínský.

 

Primárním zdrojem tepla a chladu pro právě zahájenou budovu je energie ze 30 geotermálních vrtů hlubokých 150 metrů. Podloží stavby ve spojení s těmito vrty funguje jako obrovský akumulátor tepelné energie. V létě budou  vrty sloužit  pro chlazení budovy a v zimě pak ve spojení s tepelnými čerpadly budou zdrojem tepla pro vytápění a ohřev větracího vzduchu. Využitím vrtů v průběhu celého roku je zajištěna jejich regenerace a efektivní využití energie podloží.

 

Závěrečná budova F areálu Futurama Business Park nabídne 10 000 m2  kancelářských prostor třídy A. Ve všech místnostech jsou otvíratelná okna a vlastní ovládání teploty. K nízké energetické náročnosti budovy přispívá mimo jiné kvalitní stínění oken a jejich zasklení izolačními trojskly stejně jako zvýšená tepelná izolace vnějšího pláště budovy. Součástí nadčasového architektonického návrhu  Futurama Business Park jsou zelené plochy, které mají příznivý vliv na mikroklima a pomáhají vyrovnávat nakumulované teplo ve zpevněných površích okolo.

 

Projekt Futurama Business Park v současnosti patří k nejúspěšnějším kancelářským projektům v Praze. Po dokončení nabídne Futurama Business Park celkem 40 000 m2 kancelářských prostor.

Celková investice do projektu dosahuje tří miliard Kč.