Reality v atraktivních místech si svoji hodnotu během ekonomické recese udržely. Existuje však mnoho destinací, kde ceny rostly, přičemž největší rozdíly jsou ve velkých městech. Například pěkný cihlový byt na Vinohradech může být až 3x dražší než byt na panelovém sídlišti na okraji města. 

Z pohledu vývoje cen nemovitostí si svoji hodnotu velmi dobře drží byty v osobním vlastnictví po celkové rekonstrukci. Velkou výhodu mají majitelé objektů v dosahu MHD s dobrou dostupností do centra. Za posledních pět let se nároky kupujících ovšem zvýšily. Už nejde jen o to, jestli je byt cihlový nebo panelový. Rozhodující faktory představují v mnoha případech např. možnost snadného parkování u domu, dostupnost některé z cyklostezek, popřípadě možnosti volnočasových aktivit. Ty hrají velkou roli zejména u rodin s dětmi.

Z dlouhodobého vývoje cen bytů na portálech realitycechy.cz a realitymorava.cz je patrné, že se od začátku roku 2014 zvedly nabídkové ceny bytů nejen v Praze, ale i ve Zlíně, Pardubicích, Hradci Králové a Karlových Varech. Jedním z důvodů zvýšení cen nemovitostí v Karlových Varech může být aktuální poptávka klientely z postsovětských zemí. Zejména pak obyvatel, kterých se dotkla aktuální ukrajinská krize. Naopak k poklesu cen nemovitostí dlouhodobě dochází na Ostravsku. Byty v Ostravě od začátku roku zlevnily o více než pět procent. Stabilní ceny nemovitostí jsou pak v Plzni (0,6 %) a Olomouci (2,68 %), kde došlo jen k minimálnímu výkyvu směrem nahoru.

Trh s realitami je citlivý na cenu hypotečních úvěrů. Aktuální úrokové sazby jsou na nízké úrovni, což stále přivádí do realitních kanceláří nejen zájemce o vlastní bydlení, ale také investory.

 

 Lucie Mazáčová