Penta do soutěže pozvala sedm týmů z Česka a Slovenska. Porota vyhlásila dva vítěze, vedle Klaškova návrhu se jím stal i projekt studia OV Architekti. „Porota doporučila k realizaci návrh Jakuba Klašky, který byl řadu let součástí týmu Zaha Hadid Architects, podílel se na budově Masaryčky a toto území důvěrně zná," uvedl Pavel Streblov, obchodní ředitel společnosti Penta Real Estate.

Přestavba zachová historické architektonické prvky. „Klíčové původní části, jako jsou klenuté oblouky v přízemí, hrají stěžejní roli v organizaci budovy a jsou nyní také odhaleny do veřejného prostoru prostřednictvím průhledné fasády parteru,“ komentoval návrh jeho tvůrce, architekt Jakub Klaška.

 

Místo pozdější přístavby

Místo pozdější přístavby pošty pak vyroste čtyřpatrová budova. V přízemí developer počítá s obchodními prostory, ve vyšších patrech vzniknou kanceláře a coworkingové prostory. Stavba bude mít celkovou plochu 7300 čtverečních metrů. „Investice se bude pohybovat kolem půl miliardy korun,“ uvedl mluvčí společnosti Penta Real Estate Martin Lánský. Předběžně developer počítá se zahájením stavby ve třetím čtvrtletí roku 2025 a s dokončením přestavby v druhém kvartálu roku 2027, kdy by měla finišovat i přestavba celého Masarykova nádraží.

Penta koupila bývalou poštovní budovu v Hybernské ulici předloni za 220 milionů korun. V elektronické aukci České pošty byla společnost jediným zájemcem, budova se tak prodala za minimální nabídkovou cenu. Pošta v budově původně provozovala svou pobočku a také depo, přestala ji využívat v roce 2021.

Na začátku ledna Penta zahájila přestavbu samotného Masarykova nádraží. Počet kolejí se rozšíří na devět ze současných sedmi, kolejiště překlene platforma pro pěší, spojující Hybernskou ulicí s ulicí Na Florenci. Hotovo má být v roce 2027, stavbu za 3,39 miliardy korun realizují společnosti Strabag a Strabag Rail.