Správně nastavená klimatizace

„Většina moderních kanceláří disponuje systémy, které používají jako médium vodu, či chladivo. První způsob má ekonomickou výhodu v tom, že centrální systém rozvádí vodu po budově do jednotlivých jednotek, ale efekt není okamžitý. Klimatizace s použitím chladiva je ekonomicky náročnější, ale pro samotné uživatele komfortnější,“ říká Petr Pachovský, specialista vzduchotechniky ze společnosti CAPEXUS, která se zabývá návrhy a realizací kanceláří.

Při chlazení je třeba dbát na to, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nepřesáhl šest stupňů, vyšší rozdíl ohrožuje zdraví. Za optimální teplotu se považuje 24,5 °C. Pokud v kanceláři klimatizaci nemáte, pořiďte ventilátory nebo se alespoň snažte vytvořit v místnosti průvan přirozenou cestou.

Zelené rostliny

Živé rostliny v kancelářském interiéru snižují množství oxidu uhličitého, zachytávají prachové částice a zvyšují vlhkost vzduchu. Díky nim je tak i v horkém počasí v kanceláři příjemněji. Rostliny v interiéru mají také pozitivní dopad na produktivitu zaměstnanců. Hlavně hustší porosty pak zkracují dobu dozvuku, čímž snižují hladinu hluku a celkově zlepšují prostorovou akustiku v místnosti.

CAPEXUS – Zelená stěna, recepce Siemens

Zhasněte přebytečná světla

V kanceláři je vedro k zalknutí a desítky počítačů běžících naplno ještě pár stupňů přidávají. Zdrojem tepla mohou být i zbytečně rozsvícená světla. V některých kancelářích se svítí bez ohledu na denní dobu. Pokud je to i váš případ, pozhasínejte světla, která září zbytečně. Vhodné je také umístit servery, kopírky, ledničky a další zařízení vyzařující teplo do jiných místností.

Žaluzie a markýzy

Kancelářské budovy se vedru mohou bránit už samotným vybavením. Základem je správné izolování a také stínění. To zabraňuje pronikání ostrého slunečního svitu dovnitř a pomáhá tak udržovat nižší teplotu. „Vhodným stíněním jsou předokenní rolety, venkovní žaluzie nebo markýzy. Pokud venkovní stínění chybí, je vhodné vybavit okna alespoň vnitřním stíněním – a sice hliníkovými žaluziemi, které pomáhají alespoň částečně,“ doporučuje Pachovský.

Více přestávek

Tropické dny vyžadují více přestávek. Desetiminutové pauzy při nedostatku času sice zní jako zbytečný luxus, ale odpočinek ve skutečnosti efektivitu podpoří. Zkuste se projít po chodbě, opláchnout si obličej studenou vodou a zakousnout něco dobrého, třeba přijdete na skvělé řešení, se kterým si lámete hlavu několik hodin.

Změna pracovní doby

Pokud se horku v kanceláři nemůžete vyhnout, zkuste si přizpůsobit alespoň pracovní dobu. V parných dnech zkuste přijít do práce dříve a dopoledne, kdy panují příjemnější teploty, vyřídit to nejnutnější. Pokud navíc teplota v kanceláři při extrémních vedrech překročí 36 stupňů, měl by zaměstnavatel uplatnit režim střídání práce a pravidelných bezpečnostních přestávek.

Dostatečné množství tekutin

V parných dnech je třeba také dbát na správnou hydrataci. Na alkohol či slazené nápoje raději zapomeňte a kávu si dopřejte spíše ledovou. Nejvhodnější je čistá voda nebo studený neslazený čaj. Pokud teplota na pracovišti přesáhne 34 stupňů Celsia, máte jako zaměstnanci nárok na minerálku zdarma.

Zdroj/foto: www.retrend.cz / CAPEXUS s.r.o.