„Rekordní hodnoty zaznamenala poptávka po flexibilních kancelářích v Praze v 1. čtvrtletí 2023, kdy meziročně vzrostla o 23 %. Současně se loni zvyšoval i celkový objem coworkingových prostor. V závěru roku dosáhl přes 116 500 m2, což představuje cca 3 % všech moderních kanceláří v metropoli,“ komentuje specialistka na flexibilní kanceláře a coworkingové prostory v CBRE Lenka Ferguson.

Historicky byla poptávka po servisovaných kancelářích vždy tažena firmami z technologického odvětví. Nicméně v posledních šestnácti měsících, což je také průměrná délka nově uzavíraných smluv, došlo k výraznému návratu velkých korporací poskytujících profesionální služby v oblasti HR a zákaznické podpory u spotřebitelských výrobků a také farmaceutických firem a mediálních a marketingových společností.

Cbre Graf 01

Hnacím motorem rostoucího zájmu byly podobně jako jinde ve světě nové pracovní návyky související s pandemií covidu-19, ať už jde o práci na dálku, sdílení pracovních míst anebo hybridní model práce. Nicméně existuje také celá řada lokálních faktorů, které činí střední a východní Evropu, včetně Prahy, atraktivní pro nájemce a potenciální provozovatele coworkingových prostor. Tím hlavním je geopolitická a makroekonomická stabilita. Mezi další se řadí kvalifikovaná pracovní síla, která je ovšem ve srovnání se západní Evropou či USA cenově přijatelná, a také vysoký podíl certifikovaných budov na kancelářském trhu.

„Praha má jeden z nejvyšších podílů certifikovaných kancelářských budov na starém kontinentu. Zaujímají 48 % ploch moderního kancelářského trhu, přičemž evropský průměr se pohybuje kolem 22 %. Tím hlavním důvodem je, že výstavba komerčních nemovitostí včetně kanceláří zde začala relativně nedávno. A současně konkurence je na tuzemském trhu poměrně silná, takže vlastníci nemovitostí jsou ochotni dodatečně certifikovat i již existující objekty,“ vedoucí oddělení udržitelnosti v CBRE popisuje Martin Vejražka.

Flexibilní kanceláře lákají

Flexibilní kanceláře lákají široké spektrum firem: začínající start-upy, malé podniky, ale i nadnárodní společnosti, které expandují na nové trhy, rozšiřují své aktivity v regionu anebo zde zakládají vývojová a školicí centra. Existují také společnosti, které flexibilní kanceláře využívají pro konkrétní týmy anebo outsourcing části svých činností.

Cbre Graf 03

„V současnosti registrujeme zvýšený počet mezinárodních firem, které vstupují na trh střední a východní Evropy včetně Prahy. Namísto pronájmu standardních kanceláří si jako své zázemí volí coworkingové prostory. Ty jsou flexibilní v délce pronájmu, nabízejí vysokou kvalitu vybavení i služeb a současně jsou prakticky okamžitě dostupné. Navíc jsou situované v moderních administrativních budovách splňujících kritéria ESG, což je pro řadu západních společností v dnešní době klíčové,“ vysvětluje Lenka Ferguson.

CBRE předpovídá růst poptávky ze strany operátorů i v nadcházejících měsících, ovšem brzdit ho budou dvě hlavní překážky na tuzemském trhu: omezená výstavba nových kancelářských budov v metropoli a politika, kterou razí řada vlastníků administrativních nemovitostí. Mezinárodní provozovatelé coworkingu jsou ze zahraničí zvyklí na odlišný přístup i podmínky. Například v Londýně není vůbec možné uvažovat o provozu kancelářské budovy bez příslušného podílu flexibilních kanceláří, které provozuje specializovaný operátor.

„To však stále není zvykem ve střední a východní Evropě. Stává se, že když už se majitel rozhodne pro zahrnutí flexibilních a coworkingových prostor do projektu, začne je provozovat sám, a to bez předchozích znalostí a zkušeností s tímto specifickým oborem,“ uvádí Ferguson.

Obsazenost roste

Nejvíce prostor bylo od roku 2018 do současnosti pronajato operátorům v centru města (28 800 m2), oblasti Pankráce-Budějovické (23 400 m2) a v Karlíně (18 800 m2). Obsazenost flexibilních kanceláří a coworkingových prostor se v tuzemsku pohybuje kolem 75 %. V žádaných pražských lokalitách, jako je Karlín či centrum města, dokonce od 85 do 100 %, což jsou výsledky nad evropských průměrem.

Cbre Graf 02

Nejvyšší nájemné dosahují provozovatelé na Národní třídě a v ulici Na Příkopě, hned za nimi následuje Karlín. Měsíční poplatek za pracovní místo v samostatné kanceláři v průměru činí 400 euro. Servisované kanceláře ve vzdálenějších lokalitách od centra, které ovšem stále nabízí vysoký standard vybavení i služeb, vycházejí v rozmezí od 330 do 350 euro.

Poskytovatelé flexibilních kanceláří v regionu střední a východní Evropy se aktivně přizpůsobují měnícím se potřebám firem a nabízejí řešení na míru. „Zaměřují se na zajímavý design, místnosti podporující spolupráci i zasedací místnosti vybavené nejmodernější audiovizuální a komunikační technikou. Kromě toho pořádají různé společenské a vzdělávací akce pro členy, jako jsou společné snídaně, cvičení a podobně,“ uzavírá Lenka Ferguson.