Vodafone Group po celém světě obsluhuje přes 100 milionů aktivních IoT prvků. Služby provozuje na vlastní NB-IoT síti, která je určena čistě pro přenos dat. Firmy ji využívají pro online komunikaci se svými přístroji, stroji či zařízeními a pro přístup k aktuálním datům. Chytře tak řeší například energetiku, management budov, monitoring majetku, řízení výroby i správu firemní flotily.

Moderní vozový park

 Technologie umožňují podnikům postavit jejich flotilu na moderních základech. Výrazně usnadňují přechod k elektromobilitě a automatizovanému firemnímu carsharingu. U elektromobilů umí senzory vzdáleně sledovat stav baterií a kontrolovat nabíjení. Pokud zaměstnanci firemní auta sdílí, v aplikaci snadno zjistí, které auto je právě dostatečně dobité, můžou si ho odemknout pomocí telefonu a okamžitě vyrazit na cestu. Aplikace jim umí vozidlo i sama přidělit podle toho, jaký zadají požadovaný dojezd a účel jízdy. „Systém také eviduje, že zaměstnanec firemní vůz dobil u sebe doma a že mu má firma přidat příslušnou částku do výplaty,“ doplňuje obchodní manažer Internetu věcí Vodafone Business Jiří Zdražil.

Rezervace míst i social distancing

Technologie zvládají z velké části převzít i správu celých budov. Přes aplikaci si rezervujete parkovací místo, místo k sezení ve sdíleném flexi officu, zasedačku i otevřený prostor pro setkání týmu. Snadno si ohlídáte obsazenost kanceláří tak, aby odpovídala aktuálním hygienickým pravidlům, a zajistíte požadovaný social distancing. „S kolegy se nemusíte setkat ani v případě, že si potřebujete předat pracovní dokumenty nebo další materiály. Jednoduše je odnesete do konkrétní skřínky a aplikace, kterou se skřínka odemyká i zamyká, dá kolegovi vědět, kde je najde,“ popisuje princip sdílených boxů Jiří Zdražil.

I běžnou budovu je možné proměnit v chytrou pomocí mobilní aplikace a nainstalovaných čidel – není třeba žádný zásah do současné infrastruktury a sekání do zdí nebo podlah. Chytrá budova běží bezdrátově na NB-IoT síti, signál je dostupný i přes několik zdí či v podzemí.

Energie pod dohledem

IoT firmám pomáhá šetřit i náklady na energie. Senzory hlídají spotřebu vody, elektřiny i plynu. Monitorují, jestli se někde nesvítí nebo netopí zbytečně, jestli klimatizace funguje správně, zda jsou zavřené všechny dveře či okna a naopak kde je třeba vyvětrat. 

IoT řešení postavené na globální platformě Vodafone Business App-Invent dokáže optimalizovat provoz a dlouhodobě odhalovat neefektivity, firma díky tomu může uspořit i 10 procent nákladů ročně. „Místo odhadů má neustále k dispozici konkrétní údaje o spotřebě a díky tomu může dělat správná rozhodnutí a využívat plný potenciál svých kancelářských prostor,“ doplňuje Otto Zeman, technický vedoucí IoT služeb pro firemní zákazníky Vodafonu. Senzory zvládnou i odečty z měřidel, takže ušetří práci technikům.

Vlastní bezpečná síť

Bez kvalitního zabezpečeného připojení k síti by ale nic z toho nefungovalo. Spolehlivým firemním řešením může být mobilní privátní síť (MPN), která využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejné sítě, ale firma ji má jen pro sebe, tedy pro svoji budovu, kancelář, sklad, halu… „V mobilní privátní síti je každá část infrastruktury plně dedikovaná zákazníkovi a spravovaná Vodafonem. Zákazník má zajištěnou maximální bezpečnost a kvalitu bezdrátové sítě. Do sítě se připojují jen zařízení, která si sám určí, a nemůže docházet k rušení nebo využívání kapacity mimo definovaný rozsah,“ vysvětluje Otto Zeman.

Mobilní privátní sítě využívají především podniky, které potřebují připojit velké množství zařízení co nejbezpečnějším a nejstabilnějším způsobem. Ideálním řešením je například pro výrobní závod, který využívá stovky až tisíce bezdrátových zařízení, jako jsou čtečky čárových kódů, tablety či smartphony. Připojit lze moderní techniku náročnou na kapacitu a odezvu, jako jsou dálkově ovládané kamery, automatizovaná vozítka, vzdáleně řízené stroje nebo technologie pro virtuální realitu. MPN zvládne přenosy velkého množství dat s velmi nízkou latencí. Zabezpečením i flexibilitou předčí připojení přes wi-fi a dokáže konkurovat i fixním sítím.

Vodafone připraví individuální řešení na míru a přizpůsobí se potřebám zákazníka. Připraví vše od sledování jediného zařízení po komplexní systém pro celou firmu. „Zákazník už nemusí hledat zvlášť poskytovatele telekomunikačních služeb, programátory, prostor na serveru a hardware. O vše se nyní postará Vodafone a firmám tak může nabídnout kompletní end-to-end IoT řešení. Od zařízení přes konektivitu až po vytvoření aplikace,“ dodává Viktoria Korabelnikova.