„Rozvojem nájemního a družstevního bydlení přispíváme k dostupnosti mnohem významněji než jakákoliv zamýšlená regulace, která, jak ukazují zahraniční zkušenosti, vede k pravému opaku,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti FINEP. Poukazuje přitom například na studii Mense z německého Berlína, která prokázala, že přidání jedné nové tržní jednotky ke stovce aktuálně dostupných na nájemním trhu, snižuje nájmy v jejich okolí o 0,4 - 0,7 %. „Cestou k zvýšení dostupnosti bydlení je zvýšení počtu dostupných bytů na trhu,“ zdůrazňuje Pardubický. Spolupráci s AFI Europe Pardubický vítá nejen proto, že se jedná o zkušeného partnera s unikátním know-how a podobnou strategií podporující dostupnost bydlení, jako razí sám FINEP, ale také pro vysoký morální kredit společnosti a její smysl pro odpovědnost.

Pro AFI Europe je současná dohoda potvrzením a zároveň rozvojem vlastní dlouhodobé strategie se zaměřením na budování nájemního bydlení v Praze. „Koncept nájemního bydlení AFI Home se rychle prosazuje nejen v tuzemsku, ale i na dalších trzích střední Evropy. Novou strategii nájemního bydlení jsme přijali na začátku roku 2017 a pilotní projekt AFI Home Třebešín v Praze 3 dokončili v létě 2022. Následovaly AFI Home Karlín a AFI Home Kolbenova s celkovým počtem téměř 900 bytů. Vzhledem k tomu, že se tyto projekty v metropoli již blíží k plné obsazenosti, realizujeme další plány. V příštích třech letech se chystáme počet našich nájemních bytů až ztrojnásobit. Ve střední Evropě je platforma AFI Home aktivní v ČR, Polsku, Rumunsku a Srbsku, kde by naše portfolio mělo dosáhnout celkového počtu více než 6 000 nájemních jednotek,“ říká Doron Klein, zástupce generálního ředitele AFI Europe, o plánech skupiny na další růst.

Na rozdíl od FINEPu přitom AFI Europe nájemní byty nejen staví, ale specializuje se i na jejich dlouhodobé provozování. Rozhodnutí o spolupráci s FINEPem ovlivnily zajímavé lokality a kvalita projektů, které jsou od samého počátku připravovány právě pro tento segment – a to jak výběrem samotné lokality, tak architektonickým návrhem jednotlivých bytů a adekvátní skladbou dispozic – což je v ČR stále poměrně výjimečný přístup.

„Úspěchy FINEPu v oblasti stabilizace a optimalizace projektů pro nájemní bydlení, stejně jako jeho schopnost dodržet nejvyšší standardy udržitelné výstavby, nás utvrdily ve společném partnerství. Obě transakce posilují naši strategii zaměřenou na poskytování dostupného, kvalitního a udržitelného nájemního bydlení v atraktivních lokalitách Prahy,“ komentuje podpis dohody Doron Klein a pokračuje: „Nové projekty nám umožní dále rozšířit naše portfolio. Praha je pro nás přirozenou volbou, jelikož má velký potenciál do budoucna. Z pohledu urbanismu zde vidíme stále velké příležitosti, přitom jde o bezpečné, progresivní město. Praha je jedno z nejlepších míst pro život v Evropě. Chybí mu jen dostatečná nabídka dostupného bydlení. A v tom se snažíme pomoci a situaci zlepšit.“

 

800 bytů do nájemního bydlení v Praze 9 a 10

Projekt dvou domů v lokalitě Nová Elektra v Hloubětíně v Praze 9 představuje atraktivní rezidenční komplex, který nabízí celkem 291 bytových jednotek různých velikostí od 1+kk až po 4+kk. Kromě bytů je zde k dispozici také 309 parkovacích míst a komerční prostory, které dodávají projektu na praktičnosti a komplexnosti. Objekty se nachází ve vyhledávané lokalitě s kompletní veřejnou vybaveností, včetně pošty, škol, lékařských zařízení, supermarketu a nákupních center. To vše v pěší dostupnosti, což ještě zvyšuje pohodlí místních obyvatel. Projekt je navíc zajímavý svým bezprostředním propojením s přírodou a dopravní infrastrukturou. Přírodní park Rokytka, který se nachází jen dvě minuty chůze od domů, nabízí rozmanité možnosti pro relaxaci a aktivní odpočinek. Jsou zde dětská hřiště a fitness zóny, najdete zde krajinářskou architekturu, která vybízí k procházkám a odpočinku v přírodě. Navíc je bydlení umístěno přímo u tramvajové zastávky s rychlým přístupem na stanici metra Hloubětín a Kolbenova, což umožňuje snadné spojení s centrem během 20 minut. Díky kombinaci dopravní dostupnosti a blízkosti zeleně je projekt domů „UV XY“ ideálním místem pro život.

Projekt „Obytný soubor v Korytech" v Praze 10 nabízí 519 bytových jednotek v dynamicky se rozvíjející části města s výbornou dostupností veřejnou dopravou a v blízkostí zelených ploch. Efektivně navržené dispozice jednotek reagují na aktuální poptávku na trhu a jsou přizpůsobené pro maximální efektivnost nájemního bydlení. Projekt zahrnuje udržitelné prvky jako elektrické nabíjecí stanice či komunitní vnitrobloky. Kombinuje výbornou dostupnost do centra města s pohodlím klidné rezidenční čtvrti. Mimo jiné nechybí rozsáhlé zelené plochy a promenáda přímo u projektu, což přispívá k vyšší kvalitě života obyvatel. Dopravní infrastruktura zahrnuje snadno dostupné spojení metrem, tramvajemi a vlaky, díky kterému se pohodlně dostanete do všech částí města. Navíc jsou všechny bytové jednotky navrženy s důrazem na prostor a funkcionalitu. To zaručuje, že každý obyvatel najde pro své bydlení optimální řešení. „Obytný soubor v Korytech" je svou kombinací lokality, kvality a komfortu skvělou volbou pro jednotlivce a rodiny hledající nový domov.