Svou první zahraniční akvizici za desítky milionů eur uskutečnila Investika loni v březnu právě v Polsku, kdy koupila kancelářský komplex Szyperska Office Center v blízkosti centra Poznaně. Na něj navázala akvizice dvou servisních center MAN v Gdaňsku a Vratislavi loni na podzim. „Po březnové akvizici výrobně logistického areálu u polské Vratislavi jsme nyní využili příležitosti a navýšili váhu kancelářských nemovitostí v našem portfoliu,“ popisuje portfolio manažer Investika realitního fondu Václav Kovář. Transakci fond dokončil spolu s lucemburskou private equity společností Bud Holdings Sa., která vlastní minoritní podíl.

V letošním roce fond uskutečnil celkem pět akvizic v Česku i v zahraničí. Reaguje tak na silný zájem investorů, díky němuž jeho fondový kapitál výrazně narostl. V současné době má druhý největší český retailový fond pod správou více než jedenáct miliard korun a v hledáčku má další akvizice i v dalších regionech Evropy. Investika ale není jediný investiční realitní fond, kterému se v posledních letech daří.

Popularita investic do nemovitostí totiž v posledních letech stoupá a stále více investorů zhodnocuje volné peníze nejen samotným nákupem bytů či rodinných domů, ale také prostřednictvím realitních fondů. „V posledních dvou letech sledujeme významný nárůst zájmu o náš fond,“ potvrzuje trend například Vladan Kubovec, vedoucí oddělení alternativních investic ve společnosti Conseq Investment Management. Roli podle něj hraje také názor řady investorů, že je vhodné své investiční portfolio diverzifikovat, a také výkonnostní a mediální popularizace realitních fondů.

Na polský realitní trh směřuje stále více českých investičních společností. „Český trh je relativně malý. A příležitostí k akvizicím komerčních nemovitostí, jež by svou velikostí, očekávanou výnosností a dalšími parametry odpovídaly strategii našeho fondu, je na něm nedostatek,“ řekl již dříve Petr Čížek, předseda představenstva Investika investiční společnosti, která realitní fond spravuje. Vysvětlil tak hlavní důvody, proč do Polska směřuje stále více českého kapitálu.

Polský trh láká nejen svou rozlohou s více než desítkou velkoměst, ale také stále relativně dostupnými cenami i atraktivními výnosy. Dříve velmi populární investice do kancelářských a obchodních center v posledních dvou letech doplnily také logistické a průmyslové nemovitosti.Kromě Investiky se v Polsku zavedl už i mezinárodní investor Accolade. Ten se na polském trhu pohybuje už šest let a své aktivity soustřeďuje na západní hranici země. Poslední aktivitu uskutečnil letos v lednu nákupem pozemku v Sulechowě, kde zahájil výstavbu průmyslového parku za 60 milionů eur. Miliardové akvizice kancelářských center udělal již dříve v Polsku také realitní fond České spořitelny Reico.

Polsko táhne ale i developery, kteří si pochvalují především rychlejší povolování staveb. Razantní nástup na polský trh měl tuzemský developer Crestyl. Společně s polskou investiční skupinou Cornerstone Partners koupil tamního rezidenčního developera Budimex Nieruchomości v přepočtu za přibližně osm a půl miliardy korun. Budimex má na kontě přes sedmnáct tisíc bytů v pěti velkých polských městech.

Rezidenční projekt v Polsku buduje rovněž česká skupina UDI podnikatele Radka Menšíka, v níž má kapitálový podíl i bývalý šéf ČEZ Martin Roman. Ve Varšavě staví v brownfieldu po továrně na traktory Ursus tisícovku bytů za dvě a půl miliardy korun.