O nominaci na titul Best of Realty – Nejlepší z realit pro rok 2022 se ucházely stavby dokončené na území České republiky po 1. lednu 2021, a to v pěti základních kategoriích: Rezidenční projekty, Administrativní centra, Obchodní centra, Hotely a Průmyslové a skladové areály. Z nich porota na svých říjnových zasedáních vybrala vítěze a oceněné (první až třetí místo v každé kategorii). Kromě titulů v uvedených kategorií byla na slavnostním večeru udělena i Zvláštní cena poroty a „ARTN Award for Excellence“, vyhlášen byl i držitel titulu Environmentální projekt roku. Stejně jako v předchozích ročnících jeden ze soutěžících získal Cenu čtenářů, o níž nerozhoduje porota, ale laická veřejnost v hlasování na webu soutěže. V neposlední řadě se pak o další výjimečnou osobnost rozrostla Síň slávy Best of Realty.

 

„Letošní výsledky soutěže jasně ukazují, že český realitní trh dokáže generovat zajímavé, hodnotné a kvalitní projekty i ve složitých časech. Oproti loňsku jsme zaznamenali mírný nárůst nominovaných projektů – a to zejména těch, které vznikly v regionech: na celkovém počtu nominací se podílely již z více než jedné poloviny. Početně nejvíce zastoupenou kategorií byly jako každoročně Rezidenční projekty, následované Průmyslovými a skladovými areály. Speciálně druhý jmenovaný segment se nyní rozvíjí velmi dynamicky. Vzhledem k vysoké kvalitě nominovaných projektů nebylo rozhodování poroty vůbec jednoduché: v řadě kategorií byly výsledky skutečně velmi těsné,“ okomentoval výsledky 24. ročníku soutěže Tomáš Drtina. 

 

Při posuzování projektů nominovaných na titul Best of Realty – Nejlepší z realit klíčovou roli hraje urbanistické a architektonické řešení projektu, jeho přínos lokalitě, kvalita realizace a samozřejmě i komerční úspěšnost. K těmto kritériím se v posledních letech přidal i aspekt udržitelnosti a ohleduplnosti projektu vůči životnímu prostředí i lidem, kteří v něm bydlí či pracují.

 

V tradičně nejsilněji zastoupené kategorii rezidenčních projektů letos získalo nominaci 22 uchazečů: dvanáct v kategorii bytových projektů menšího rozsahu (do 55 bytových jednotek) a deset v kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu (od 56 bytových jednotek). V první z nich porotci postavili nejvýše projekt Rezidence Čertův vršek v Praze 8. Ocenili vysokou míru využití technologií a materiálů šetrných k přírodě, architekturu respektující okolní zástavbu a moderní řešení společných částí bytového domu. V kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu si vítězství odnesl projekt Molo Lipno Residence v Lipně nad Vltavou. Jury vyzdvihla jeho výjimečnou architekturu a kvalitní zpracování. Promyšlenými detaily bytů i společných částí areálu splňuje specifické požadavky rezidentů i návštěvníků lokality. Rezidenční areál se nejen díky svému uspořádání, ale i zásluhou 150 metrů dlouhého vyhlídkového mola zakončeného restaurací stává působivou dominantou města a vytváří nové centrum.

 

Mezi administrativními centry zvítězil projekt regionální centrály ČSOB – HHQ v Hradci Králové. Porota ocenila komplexní řešení jak v oblasti úspornosti budovy, tak i kvality vnitřního prostředí. Díky němu krajské město Hradec Králové získalo moderní administrativní centrum nejvyššího standardu, které je příkladem hodným následování. 

 

V kategorii obchodních center porota přiřkla prvenství projektu OC Rokycanská v Plzni, a to za celkovou rekonstrukci obchodního centra, která i díky radikální změně fasády posunula projekt z běžného sousedského nákupního centra na budovu esteticky pozvedávající lokalitu, v níž se nachází.

 

V kategorii hotelů titul získala rekonstrukce budovy bývalého Cukrovarnického paláce na hotel Andaz Prague v Praze 1. Projekt zvítězil díky nadmíru citlivé rekonstrukci historického domu stojícího na Senovážném náměstí v centru Prahy. Charakterem i rozsahem rekonstrukce a navazující velkorysou úpravou prostoru, který palác obklopuje, se tento projekt stal ve své kategorii jednoznačným vítězem. Velmi pozitivní hodnocení hotelu ze strany klientů je také dokladem vysoké kvality poskytovaných služeb.

 

V kategorii průmyslových a skladových areálů se na stupni nejvyšším umístil projekt Panattoni Park Kojetín – robotické distribuční centrum Amazon, který vyhrál zejména díky udržitelné výstavbě na brownfieldu s použitím nejmodernějších technologií a recyklovaných materiálů. Porota ocenila i to, že se jedná o první vícepodlažní budovu v České republice s výškou dosahující až 22 metrů, která má na střeše nainstalovány fotovoltaické panely o výkonu až 4 MW.

 

Zvláštní cenu poroty získala rekonstrukce Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích. Jury vyzdvihla architektonicky, technicky i akusticky výjimečně zdařilou rekonstrukci koncertního sálu v budově bývalého kostela svaté Anny. Rekonstrukce kombinuje moderní prvky s návratem k tvaru původního kostela.

 

Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí letos udělila svou cenu „Award for Excellence“ doc. Ing. arch. Petru Hlaváčkovi, který byl v letech 2015-2016 ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, od roku 2018 pak zastupitelem hlavního města Prahy a 1. náměstkem primátora.

 

Držitelem ocenění Environmentální projekt roku se stala regionální centrála ČSOB – HHQ v Hradci Králové, která zvítězila i v kategorii Administrativní centra. Garantem této kategorie byla Česká rada pro šetrné budovy, podle níž je novostavba ČSOB architektonicky nadčasovým projektem a zároveň jednou z nejzelenějších budov v České republice, což dokazuje i certifikace LEED Platinum  - New Construction. Budova využívá řadu udržitelných a úsporných řešení: vytápí i chladí ji tepelná čerpadla se 108 geotermickými vrty, které jsou 200 metrů hluboké, takže není třeba mít kotelnu ani vzduchotechniku. V budově a kolem ní se nachází velké množství zeleně. Nechybí střešní zahrada, jejíž součástí jsou i retenční nádrže na využívání dešťové vody. K vybavení patří parkoviště se speciálním zázemím pro kola a šatny, nabíječky pro elektromobily a elektrokola. Projekt je tak velmi dobrým příkladem komplexního přístupu k udržitelné budově.

 

V rámci 24. ročníku soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“ byl letos do Síně slávy uveden doc. Ing. arch. Jakub Cigler.

 

Cena čtenářů pro rok 2022 patří projektu Maison Ořechovka (2. etapa) v Praze 6, který soutěžil v kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu.

 

S oznámením výsledků soutěže byl zároveň vyhlášen další, v pořadí již 25. ročník. V průběhu roku 2023 se do něj mohou hlásit projekty, které byly dokončeny mezi 1. lednem 2022 a podzimem roku 2023.

 

 

Kompletní přehled projektů oceněných v 24. ročníku soutěže „Best of Realty“

 

Rezidenční projekty menšího rozsahu

1. místo           Rezidence Čertův vršek, Praha 8; developer: Skanska Residential; architekt /

                        architekt interiéru: Architektonická a projektová kancelář CASUA / CASUA

2. místo           Rezidence Michelangelova Praha 10; Rezidence Michelangelova (JRD Development); Podlipný Sladký architekti / Podlipný Sladký architekti

3. místo           Kay River Lofts, Praha 8; Karlín Group, Horizon Holding, Ungelt Partners; Ivan Kroupa

                        Architekti / Ivan Kroupa architekti

 

Rezidenční projekty většího rozsahu

1. místo           Molo Lipno Residence, Lipno nad Vltavou; developer: REALACTIVA/INVESTIKA;

                        architekt / architekt interiéru: Chapman Taylors / Chapman Taylors

2. místo           Bydlení Brâník, Praha 4;Trigema Projekt Braník; QARTA Architektura / QARTA

                        Architektura

3. místo           Barrandez-vous, Praha 5; TOP ESTATES; Under-construction architects+Atelier Flera

                        / Machar & Teichman

 

Administrativní centra

1. místo           ČSOB – HHQ, Hradec Králové; developer: Československá obchodní banka; architekt

                        / architekt interiéru: Projektil architekti / Projektil architekti

2. místo           VIA UNA, Praha 1; S+B Plan & Bau Prag; MARANI ARCHITECTS / MARANI

                        ARCHITECTS

3. místo           Bastion Florenc, Praha 8; ČSAD Praha holding; Ing. arch. František Novotný a Ing.

                        arch. Jaroslav Suchan / DB by DN

 

Obchodní centra

1. místo           OC Rokycanská, Plzeň 4; developer: Shopping Mall Plzeň; architekt / architekt

                        interiéru: Ing. arch. Ivan Šach

2. místoNovo Plaza, Praha 4; Bluehouse Capital; Kyzlink Architects / Kyzlink Architects

3. místoOC Řepy, Praha 17; Trikaya Asset Management; Aukett / -

 

Hotely

1. místo           Cukrovarnický palác – Sugar Palace a jeho rekonstrukce na hotel Andaz Prague,

                        Praha 1; developer: UBM Development Czechia; architekt / architekt interiéru: 1) Blue

                        Sky Hospitality – interiérový architekt, restaurace ZEM, 2) Brime Robbins –

                        interiérový architekt, pokoje a společné prostory, 3) UBM Development Czechia

2. místo           Stages Hotel Prague, Praha 1; Bestsport; ADR – Aleš Lapka, Petr Kolář / Martin

                        Kuklík, Anna Matoušková, Kateřina Kamenická, Gabriela Kopecká, Tereza Valošková

3. místo           Hotel Element, Lipno nad Vltavou; CONDUCO; A8000 a ARD architects / A8000

                         a ARD architects

                

Průmyslové a skladové areály

1. místo           Panattoni Park Kojetín – robotické distribuční centrum Amazon, Kojetín (okres

Přerov); developer: Panattoni Czech Republic / Accolade; architekt / architekt interiéru: Rota Group / Amazon      

2. místo           P3 Park Ostrava Central, Ostrava; P3 Logistic Parks; Projekt studio / Projekt studio

3. místo           PZP Heating Opočno, Opočno pod Orlickými horami, Čánka; Czech Industrial

                        Development; Rota Group / Rota Group

 

Zvláštní cena poroty

Rekonstrukce Jihočeské filharmonie, České Budějovice

Investor: Jihočeský kraj

Architekt / architekt interiéru:  A8000 s. r. o., Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Petr Hornát, Stanislava Blažková, Martin Sedmák, Rita Correia

 

Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) – ARTN Award for Excellence

doc. Ing. arch. Petr Hlaváček

V letech 2015-2016 ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, od roku 2018 zastupitel hl. m. Prahy a 1. náměstek primátora.

 

Environmentální projekt

ČSOB – HHQ, Hradec Králové (projekt soutěžil v kategorii Administrativní centra)

Developer: Československá obchodní banka

Architekt / architekt interiéru: Projektil architekti / Projektil architekti

 

Síň slávy – Lifetime achievement award

doc. Ing. arch. Jakub Cigler

Zakladatel studia Cigler Marani Architekti (2001), po odchodu Vincenta Maraniho v roce 2015 studio přejmenováno na Jakub Cigler Architekti.

 

Cena čtenářů

Maison Ořechovka (2. etapa), Praha 6 (projekt soutěžil v kategorii Rezidenční projekty většího rozsahu)

Developer: Penta Real Estate / bpd development

Architekt / architekt interiéru: QARTA Architektura / QARTA Architektura