Mezi developery a lidmi z oboru ale z blížícího se zásadního data nepanuje zrovna nadšení. Spíše naopak. „Stavební zákon přináší na trh nejistotu a skoro až paniku,“ řekl v rámci Summitu stavebního rozvoje majitel developerské společnosti Central Group a dvanáctý nejbohatší Čech Dušan Kunovský.

„Doufáme v nejlepší, ale připravujeme se na nejhorší. Je nepochopitelné, že tři měsíce před spuštěním takové změny, nejsou známé prováděcí předpisy, které jsou klíčové, a není jasné ani to, jak bude fungovat digitalizace a jak je na vše připravená státní správa,“ komentoval situaci Kunovský.

Nejistotu kolem zákona, který byl od svého schválení už třikrát novelizován, potvrzuje i Zdenka Klapalová, prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a jednatelka společnosti Knight Frank.

„Očekávání trhu od nového stavebního zákona byla a jsou mnohem vyšší. Převládají obavy, že některé principy a postupy nového stavebního zákona nemusí přinést očekávané zrychlení řízení, ale mohou v konečném důsledku vést k opačnému výsledku, kterým je zahlcení odvolacích orgánů,“ shrnuje Klapalová. 

Obavy panují hlavně kolem krátké lhůty, během níž by se měli úředníci s novým stavebním zákonem seznamovat. Podle Tomáše Peka, předsedy Výboru pro územní rozvoj Prahy, hrozí, že úředníci na stavebních úřadech přechod na novou legislativu nezvládnou.

I proto, že v jednu chvíli budou část staveb řešit ještě podle staré legislativy a část už podle nové. Navíc stavební úřady opouští úředníci kolem důchodového věku, kteří se novinky učit nechtějí, respektive zatím ani nevědí, co přesně se mají učit.

„Příprava na přechod měla probíhat dávno. Ten čas na to je teď moc krátký. Sám bych si netroufl něco takového spouštět 1. července, když bych teprve teď úředníky seznamoval s náhledy nového systému, na kterých si nemohou ani nic osahat,“ uvedl na summitu Zdeněk Zajíček, prezident Hospodářské komory České republiky.

Implementaci nového zákona naopak hájí vrchní ředitelka sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování ministerstva pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová.

„V únoru začalo zaškolování úředníků, které končí v dubnu. S novou legislativou se seznámily už čtyři tisíce lidí. A co se týče digitalizace, v dubnu ministr představí systém pro úředníky i portál pro veřejnost,“ řekla Gergelová Šteigrová.

Nový stavební zákon by měl v ideálním případě pomoci s délkou povolování staveb a nedostatečnou výstavbou, která se v Česku podílí mimo jiné i na vysokých cenách nemovitostí. Podle prezidenta Hospodářské komory Zajíčka je důležité i to, aby podnikatelé a velcí investoři mohli počítat s jasnými termíny a aby mohli fungovat v předvídatelném prostředí.

„Pokud chceme udržet investory na území Česka, musí stát zajistit, že vydá stavební povolení u složitějších staveb do jednoho roku i se všemi vyjádřeními. Jestli tohle nedokážeme, nebude tu nikdo chtít investovat,“ upozornil Zajíček.