„Všechny divize skupiny JRD mají autonomní řízení i ekonomiku. Pojí je ale základní myšlenka, že cestou k udržitelné budoucnosti je kombinace moderních technologií, čisté energie, ekologického přístupu a omezení energetické náročnosti staveb. Proto budeme vždy stavět jen projekty, které budou šetrné k životnímu prostředí a prospěšné lidskému zdraví. Stejně tak budeme investovat pouze do obnovitelných zdrojů energie a ekologického odstraňování odpadu. Jsme totiž přesvědčeni, že jedině udržitelný rozvoj může mít opravdu pozitivní přínos pro společnost i přírodu,“ konstatuje Jan Řežáb, majitel a zakladatel skupiny JRD, a vyčísluje: „Největší divizí JRD Group je v současnosti JRD Development, která má v přípravě projekty s přibližně 2 200 byty, splňující všechny parametry zdravé a udržitelné výstavby. Velké plány ale máme i s ostatními firmami sdruženými ve skupině, s nimiž bychom rádi expandovali nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Pokud si udržíme nastavené tempo, mohli bychom své celkové prodeje do tří let nejméně ztrojnásobit.“                                    

JRD Development: výstavba zdravého a ekologického bydlení
Společnost JRD Development, založená roku 2003, již zrealizovala 24 energeticky úsporných developerských projektů a její aktuální portfolio tvoří 6 pražských projektů (Na hvězdárně Třebešín, Green Port Strašnice, Rezidence Michelangelova, Bohdalecké kvarteto, Císařská vinice a Vital Kamýk) s 597 byty. Ty doplňuje mimopražský rezidenční areál Touškovský háj s 94 stavebními pozemky a Rezidence Silver Port se 70 byty, které developer prodává pro investora Rezidence Na Palouku. JRD Development navíc letos vstoupila (administrativní budovou Viadukt Anděl) do segmentu komerčních nemovitostí, jemuž se plánuje v budoucnu nadále věnovat ve svých polyfunkčních projektech. „To ale není vše. Kromě přípravy bytových projektů (v Praze 4, 5, 7, 9, 12 a 15) se totiž soustředíme na rozsáhlé akvizice stavebních pozemků a větších územních celků. Chystáme se také vstoupit do dalších oblastí developmentu, například do rekreačních nemovitostí. Postupně bychom se tak rádi zařadili mezi tři největší developery s obratem na úrovni 3 mld. Kč,“ uvádí Jan Řežáb, jehož společnost úzce spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (UCEEB) a s dalšími oborovými organizacemi (Centrem pasivního domu, Českou radou pro šetrné budovy, Asociací developerů a Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí). V minulém roce navíc zveřejnila Výzvu za zdravé bydlení pro zájemce z řad firem i jednotlivců, kteří rovněž vnímají význam výstavby zdravých a energeticky úsporných budov.                                

JRD Plazma: efektivní a ekologické zpracování odpadu
Divizi JRD Plazma představuje společnost Millenium Technologies, která se zaměřuje na plazmové zplyňování a vitrifikaci odpadu. Produktem tohoto efektivního, environmentálně šetrného a zcela bezpečného procesu je syntézní plyn a sklovitá struska, jež jsou druhotně použitelné jako energetický zdroj, respektive stavební materiál. Firma provozuje vědecko-technický park v Dubé, kde v červnu instalovala nový reaktor na plazmové zplyňování (prototyp o kapacitě 150 kg zpracovaného odpadu za hodinu). „Tato přelomová technologie je moderní a potřebnou alternativou ke klasickým metodám nakládání s odpadem, jehož objem každoročně narůstá. Reaktory na plazmové zplyňování jsou ve srovnání se spalovacími technologiemi prostorově úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Dokážou účinně likvidovat například nebezpečné průmyslové nebo nemocniční odpady a hodí se také do spaloven pro likvidaci popílků. Umí si poradit i s čistírenskými kaly, kdy reaktor o kapacitě 500 kg/hod. zpracuje kaly přibližně 30tisícového města. Instalaci tohoto velkokapacitního prototypu právě připravujeme. Naším cílem je rovněž expanze do Evropy, a proto nyní usilujeme o vstup dalšího investora,“ říká Marek Lang, ředitel divizí Energo a Plazma.

JRD Energo: projekty moderní energetiky a udržitelná řešení pro bytové domy
JRD Energo, která se primárně zabývá přípravou, realizací a provozem projektů moderní šetrné energetiky, dosáhla za první pololetí letošního roku celkového obratu 137 mil. Kč. Za 12 let působení se jí podařilo vybudovat fotovoltaické elektrárny o výkonu přes 40 MWp a druhý největší větrný park v České republice s instalovanou kapacitou 26 MW. Další desítky MW výkonu ve slunečních, větrných a vodních zdrojích má v přípravě. Kromě této činnosti se věnuje také vývoji moderních energetických řešení pro energeticky úsporné developerské projekty JRD. 

JRD Property: portfolio pozemků pro environmentálně šetrnou výstavbu

JRD Property neboli Pozemková banka funguje pro potřeby JRD Group a privátních či institucionálních klientů. Mezi její hlavní cíle patří zhodnocování vložených pozemků (např. formou jejich scelování a dělení či prodejem stavebních parcel) nebo akvizice nových pozemků pro budoucí udržitelnou developerskou výstavbu. Za 7 let své činnosti již získala 3,2 mil. m² a prodala 1,3 mil. m² pozemků. V rozvoji jich má nyní 755 tisíc m².

JRD Invest: investice do environmentálně šetrných nemovitostí

JRD Invest je nová divize JRD Group, která se věnuje akvizicím a správě výnosových nemovitostí ve spolupráci s privátními a institucionálními investory. Její portfolio se skládá zejména z nemovitostí určených k nájemnímu bydlení, jež realizuje JRD Development, a částečně také z kancelářských a maloobchodních prostor. Cílem této divize je spravovat do roku 2030 portfolio nemovitostí v tržní hodnotě 5 mld. Kč.